Yanmak; Küller Küllere, Tozlar Tozlara

Jane Casey ile Ölümün Soğuk Sesi kitabı ile tanıştım ve bu karşılaşmadan memnun kalmış olacağım ki kısa zaman içerisinde yazarın diğer kitaplarını da hemen satın aldım. Ölümün Soğuk Sesi Jane Casey’in yazdığı ilk kitaptı. Ardından dokuzuncu kitabı Sakın Hata Yapma romanını bitirdim, bu romanda dedektif Maeve Kerrigan karakteri ile tanıştım. Jane Casey, Maeve Kerrigan’ın baş karakter olduğu bir dizi kitap yazdığını fark edince karakterleri doğru analiz edebilmek için kitapları sırasıyla okumaya karar verdim ve yazarın ikinci kitabı olan 5. Kurban‘a geri döndüm. Üzülerek söylemeliyim ki Ölümün Soğuk Sesi’ndeki heyecan ve sürükleyiciliği diğer iki kitapta da bulamadım. Yazarın tarzı basit, asla ipucu verme son 100 sayfaya kadar insanların ve kurbanların hayatları ile okuyucuyu oyala. Sonlara doğru -ki okuyucu bu sayfalara kadar dayanıp kitabı bırakmazsa- heyecanı vermeye başla. Gerçek, sadık okuyucuları bulmak niyetinde ise bu yöntem işe yarayacaktır. Ancak sabırsız okurlara karşı hiç sansı yok diyebilirim.

5. Kurban Konusu

Kitabın konusuna gelecek olursak, ateş saçan bir seri katil kadınları acımasızca döver ve ardından onları yakar. Cesetlerini halka açık alanlarda bırakır. Kurbanlar arasında ortak nokta bulmak ve bu noktadan katili yakalamak için uğraşan polisin bu katliama artık son vermesi gerekmektedir. Çünkü ateşçi bir sonraki kurbanında şiddetin düzeyini giderek artırır ve güçlenir. Ve dört kadının ölümü ardından, bir kurban daha ortaya çıkar. Maeve Kerrigan “ilk tutuklama” amacına ulaşmak için bu vaka ile yakından ilgilenir, ancak ateşin yok ettiği deliller ile bir sona yaklaşmak hiç de kolay olmaz. Maeve Kerrigan hem vakanın derinliklerinde dolaşırken hem de cinsiyetçi iş arkadaşlarına karşı psikolojik bir savaş verir. Güzel ve cesur kadın polis, mesleğinde başarılı olup ismini önemli bir yere taşımakta kararlıdır, ve ateşçiyi bulmak onun için bir dönüm noktası olabilir.

Seni yanarken izlemek isteyen bir seri katil var.

5. Kurban maalesef çarpıcı bir son ile bitmiyor, ancak okuma düzeniniz içerisinde diğer kitap türleri arasına bir polisiye kaçamağı sığdırmak isterseniz okuyabileceğiniz bir çerez gibi düşünebilirsiniz. Ancak öncelik sırasında ilklere yaklaşmakta biraz güçsüz kalıyor. Ve eminim ki siz de daha önce bu kurguya benzer onlarca kitap okumuşsunuzdur. 5. Kurban’ın İngiltere’de satışa çıktığı ilk hafta en çok satan kitaplar arasına girmesinin en büyük nedeni de en başta bahsettiğim Ölümün Soğuk Sesi romanı ile elde ettiği okur kitlenin büyüyen beklentisi olsa gerek…

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.