Watership Tepesine Yolculuk

Richard Adams’ın kızlarına anlattığı öyküleri yine kızlarının isteği ile roman haline getirmesi ve nihayet 1972’de Rex Collings yayınevinin ilk basımı gerçekleştirmeye ikna olması ile başlıyor tavşanların Watership Tepesi yolculuğu. Koloni (toplum) yaşamı, komün toplumlar, liderlik gibi kavramlar tavşanlar aracılığıla destanlaştırılıyor. Doğanın ve insanların acımasızlığıyla tavşanların dehası arasındaki ölüm kalım mücadelesini gizem ve gerilim tadıyla okuyabileceğiniz masalsı roman uyku öncesi başucu kitabınız olabilir.

“Tüm dünya sizi öldürmek isteyebilir, ama önce yakalamaları gerekecek…”

Küçük tavşan Fiver, rüyasında insanların yaşam alanlarını yıktığı, bu yıkımla beraber acımasızca yer altındaki yuvaları ile birlikte tavşanları da yok ettiğini görüyor. Fiver’ın büyük kardeşi Hazel ise Fiver’ın rüyalarının hep gerçeğe göndüğünü biliyor, ve endişelenmeye başlıyor. Minik medyum Fiver, şef tavşanı yaklaşan tehlike için uyarmak istiyor, ancak şef tavşan bu saçmalığa inanmıyor. Fiver ve Hazel, kendilerine inanan birkaç tavşanı örgütleyerek sıcak yuvalarından ayrılmaya karar veriyor. Ve Sandleford Owsla’sından Watership Tepesi’ne kadar uzanan maceraları başlıyor. Owsla, koloniyi yöneten güçlü tavşanlar, şef tavşan anlamına geliyor. Bu terk ediş, bir anlamda düzenlerini bozan bir belirsizliği ifade ederken diğer taraftan tavşanlara nihayet özgürlüğün kapılarını açıyor. Şef tavşansız yeni hayatlarında buldukları yiyecekleri afiyetle yiyebilecek, Owsla’ya götürmek zorunda kalmayacaklar. Tehlikeler ile başa çıkmayı öğrenecek, belki kayıplar verecek, yeni koloniler ile karşılaşacak, yeni arkadaşlar edinecekleri bir maceraya atılacaklar.

Lidersiz bir topluluk olabilir mi? Herkesin sonsuz özgür olduğu bir kolonide uyum olur mu? Fikir birliği yaratılmazsa toplumların başına neler gelebilir? Olumsuz koşulları ortadan kaldırabilmek için birlik olmanın önemi ve bir sürü soruların alternatifli yanıtlarını bulabileceğiniz hayat dersleri ile dolu bir masal!

Kitabı okuduktan sonra sizin de aynı yolculuğu gerçekten yapmayı hayal edeceğinizi, Watership Tepesi’ne giden yollarda, tepelerde, çukurlarda ayak izlerinizin olmasını arzulayacağınızı iddia ediyorum.

watership tepesi

Wateship Tepesi romanı Carnegie Madalyası kazandı, tüm zamanların en iyi 100 kitabından biri seçildi, çok sayıda dile çevrildi, film ve dizi uyarlamaları yapıldı. 1978’da Martin Rosen yönetmenliği ile animasyon filmi, 1999-2001 arasında Troy Sullivan yönetmenliği ile animasyon dizisi, 2006’da Rona Munro yönetmenliğinde tiyatro oyunu, 2018’de BBC ve Netflix ortaklığı ile dört bölümlük animasyon dizisi yayınlandı. Bu uyarlamalar içerisinde yalnız Netflix dizisini izledim. Bazı sahneler diziye aksiyon katmak adına orijinalinden uzaklaşsa da genel olarak iyi denilebilir. Uyarlamalar bana göre hep kitapların tadını bozar, o yüzden çekinceli izlerim ancak bu animasyon diziyi başarılı olarak değerlendirebilirim. 1978 yapımı animasyonun orijinaline çok sadık olduğuna yönelik yorumlar okudum, ilk fırsatta onu da izlemeyi düşünüyorum.

Kendimi sonbahardaki karahindiba çiçeği kadar kuru ve boş hissediyorum; sanki rüzgar kürkümü uçuracakmış gibi.

Bir bölümde denk geldiğim ve kitabı okuduğum dönemdeki koşullar vesilesiyle beni derinden etkileyen Shakespeare dizelerini paylaşarak bitirmek istiyorum.

Bu savaşa yüreği yetmeyenlerin
Gitmesine izin verin, gidebileceklerini söyleyin
Ceplerini yol için kronlarla doldurun.
Bizimle ölüme gitmekten korkanlarla
Birlikte ölmeyi biz de istemeyiz.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.