Vampirler Kulübü: Manastır

Bir yazarın bir romanını beğendiğim zaman hemen diğer kitaplarını da alıp okumak istiyorum. Ve her seferinde de maalesef aynı tadı bulamayıp hayal kırıklığına uğruyorum. İşte bunlardan biri de Manastır. Bir şeyleri yarım bırakmaktan hoşlanmadığımdan olacak, kendime bu kötülüğü yapıp duruyorum sanırım.

Manastır, Dedektif Ash Rashid’in can bulduğu roman, serinin ilk kitabı. İkincisi ise Ölümün Gizli Yüzü. Chris Culver ile Ölümün Gizli Yüzü ile tanışmıştım. Ana karakter Ash Rashid artık cinayet soruşturmalarına devam etmek istemeyen bir cinayet masası dedektifi ve bu sebeple gelecek yıl işinden ayrılmayı planlıyor. Fakat her şey planlandığı gibi gitseydi, buradan bir roman çıkmazdı değil mi? Ash Rashid de yeğeninin aşırı dozdan ölmesi ile birlikte planlarını ertelemek zorunda kalıyor. Çünkü bunun bir intihar olması ihtimaller arasında bile değil. Artık yeğeninin katili bulmak Rashid’in istediği tek şey oluyor, çünkü eğer zamanında katili yakalayamazsa, kendi kızı da tehlikede olacak.

İki romanı da okuduktan sonra şunu söyleyebilirim ki Chris Culver’in delilleri yok eden suçlulara bayılıyor. Her iki kitapta da Rashid önce katile yaklaşıyor sonra birileri delilleri ortadan kaldırıyor. Manastır’da hem deliller hem de yeğeni ile bağlantılı olduğu insanlar teker teker ortadan kayboluyor.

Bu arada “Manastır” kişilik arayışında olan gençlerin kan içmek ve eğlenmek için gittiği bir vampirler kulübü. Vampir derken, insanları dişleyen olağanüstü yaratıklardan bahsedilmiyor tabii, fantastik olaylar yok bildiğimiz dümdüz bir polisiye romanı. Şarap içer gibi kan içen gençler var. Ash Rashid’in yeğeni de bunlardan biri. Zaten zavallı kızın başına da ne geliyorsa bu Manastır’ın yüzünden geliyor.

Çok fazla polisiye kitap okuduysanız, Manastır’a bayılacağınızı zannetmiyorum. Paul Cleave’den Temizlikçi, Simon Beckett Ölümün Kimyası, James Carol Kırık Bebekler okumuş biri olarak Manastır’ın beni hiç şaşırtmadığını, heyecanlandırmadığını söyleyebilirim. Manastır’ı satın almamış olmayı ve Chris Culver’ı Ölümün Gizli Yüzü’ndeki performansı ile hatırlamayı isterdim.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.