Zavallı Çocuk - Namık Kemal | insanizi.com

Üç Fasıllık Oyun: Zavallı Çocuk

1873 yılında yazılan Zavallı Çocuk Namık Kemal döneminde çok ses getiren üç fasıldan oluşan önemli bir tiyatro oyunudur. Gedikpaşa Tiyatrosu’nda sahnelendiğinde büyük ilgi görmüş olan piyes evin on dört yaşındaki kızı Şefika’nın kardeş gibi büyüdüğü on dokuz yaşındaki tıbbiyenin onuncu sınıfında eğitim gören Ata’ya aşkının nasıl kedere dönüştüğünü anlatmaktadır. Fedakar, zavallı Şefika, babasının borçlarından dolayı hapse girmemesi için aşkını ve kendisini ailesi uğruna feda eder ve otuz sekiz yaşındaki paşa ile evlenmeye razı gelir. Garip Ata ve Şefika’nın masum aşk muhabbetlerini okudukça içiniz ne çok sızlayacak, bilseniz bir gece değil her gece okumak isteyeceksiniz.

Namık Kemal dönemi demişken, tazminat döneminden biraz söz etmeden geçmeyelim. Batılı tarzda ilk eserlerin verilmeye başlandığı, yazı dilinin halk diline yaklaştırıldığı (yine de tam olarak divan edebiyatından uzaklaşılamadığı), tiyatronun halkı aydınlatma aracı olarak görüldüğü toplumcu edebiyat dönemidir. Toplumu bilinçlendirmek için sıklıkla edebiyata başvurulmuştur. Toplumculuğun yanı sıra, Namık Kemal romantizm etkisinde bir yazardır. Şefika ve Ata’nın aşkında her ikisi de yoğun olarak görülmektedir. Zavallı Çocuk da elbette yalnızca aşk değil, temelinde toplumsal mesaj da vermektedir; şimdilerde de ne çok gündem yapıyoruz değil mi çocuk gelinler, rızasız evlilikler, canından vazgeçmeler…

Bir uyku öncesi yarım saatinizi Zavallı Çocuk için ayırmanızı tavsiye ederim.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.