Üç Büyükten Polisiye Öyküler

Postiga yayınları polisiye türünün üstadları Edgar Allan Poe, Sir Arthur Conan Doyle, G.K. Chesterton’dan üç popüler hikayeyi bir araya getirdi. İçerisinde üç öykü barındırıyor:

Edgar Allan Poe: Çalınan Mektup

Modern polisiye hikayelerinin öncü ve ünlü karakterlerinden Dedektif C. Auguste Dupin’in baş karakter olduğu bir öykü, kitabın ilk öyküsü olarak karşımıza çıkıyor.

Polis, Bakan D.’nin odasını günlerce araştırdığı halde söz konusu mektubu bulamaz. Bakan D. mektubu ifşa etmesi kraliyetten bir şahsın onurunu zedeleyecek güçtedir. Ve Bakan D. polislerin nasıl çalıştığını bildiğinden mektubu nasıl saklayacağı konusunda da başarılı olur. Gizemi aydınlatmak ise Dedektif Auguste Dupin’e düşer.

Çalınan Mektup öyküsü Arthur Conan Doyle’un Bohemya’da Skandal öyküsü ile benzerlikler taşır. Bu yüzden yayınevi ikinci öykü olarak Bohemya’da Skandal’ı seçmiş. Her iki hikayede de önemli kişileri şantajdan kurtarmak üzere ünlü dedektifler görevlendirilmiştir.

Sir Arthur Conan Doyle: Bohemya’da Skandal

Sherlock Holmes’e gizemli bir mektup gelir. Ardından Bohemya Kralı mektubun ulaşıp ulaşmadığına bakmak ve Sherlock Holmes’ten yardım istemek için onu ziyarete gider. Sherlock Holmes’ten Irene Adler’de olan mektuplarını ve fotoğraflarını almasını ister. Kral nişanlanmak üzeredir ve Irene Adler kral ile fotoğraflarını nişanlısına göndermekle tehdit edilmiştir. Sherlock Holmes, mektupları ve fotoğrafları almak üzere Irene Adler’in peşine düşer. Bu karşılaşma Sherlock Holmes için bir dönüm noktasına dönüşecektir. Çünkü artık onun için dünyada tek bir kadın vardır; o kadın da şüpheli, tartışılır bir geçmişi olan Irene Adler’dır.

Sherlock’un Irene Adler’i alt etmek için hazırlandığı plana hayran olacaksınız. Yıllar önce filmini izlemiş olmama rağmen hikayeyi okuduğumda sonunu biliyor olmam, tadından hiçbir şey eksiltmedi. Arthur Conan Doyle’un mükemmel kaleminden mükemmel bir hikaye.

Şuraya bir youtube videosu bırakıyorum, buradan hikayeyi izleyebilirsiniz; The Adventures of Sherlock Holmes: A Scandal in Bohemia. Maalesef bu videoda Türkçe altyazı bulunmuyor.

Şuraya da meraklısına TV dizisinşn IMDB sayfası linkini bırakıyorum: A Skandal In Bohemia

G.K. Chesterton: Kanatlı Hançer

Hem polis hem de doktor olan Boyne, Peder Brown’u ziyaret eder ve gördüğü zulümden dolayı korunma talep eden bir mektup aldığından bahseder. Varlıklı bir toprak sahibi Aylmer isimli adamın üç öz bir de üvey oğlu vardır. Üvey oğul John Strake, diğer kardeşlere göre düzenbazın biri, çok iyi bir yalancıdır. Aylmer vasiyetinde tüm varlığını üvey oğluna bırakmıştır. Kardeşler ise bu vasiyetin sahte olduğunu John’un kendi lehine çevirdiğini düşünürler ve neyse ki öz kardeşler mahkemede bir şekilde babalarının akıl sağlığının yetersiz olduğunu ispatlayarak mirasın kendi aralarında bölünmesini sağlarlar. Fakat, üvey kardeşin diğerlerini öldürmeye yemin ettiği söylenir. Korunma talep eden kişi Arnold Aylmer, en küçük kardeştir. Çünkü diğer iki kardeş ölmüştür! Öldürüldüklerine dair hiçbir delil yoktur. Olayı ilginç bulan Peder Brown Arnold Aylmer’ı ziyaret etmeye karar verir ve olaylar gelişir.

Üç büyük üstadın tek solukta okunabilen kıymetli öyküleri bir arada! Gizem, suç, polisiye severlerin beğenisini kazanacağını düşünüyorum.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.