Sakinleşmek İçin Bir Milyona Kadar Say

Jane Casey ile yazdığı ilk roman olan Ölümün Soğuk Sesi (The Missing) aracılığıyla çok memnun olarak tanıştım. İlk olmanın çok daha ötesinde nitelendirilebilecek bir performans sergilemesi, onun diğer tüm romanlarına kütüphanemde yer açtı. Sakın Hata Yapma, Jane Casey’nin yazdığı dokuzuncu kitap. Gelin görün ki, kalite sıralamasına koyarsak ilk kitabın çok çok çok çok çok gerisinde. 480 sayfanın 416 sayfası çöp. Yazarın tarzı bu, finale doğru heyecanı artırıyor diye diye diş sıktığım 416 sayfa… Bitirebilmek için çabaladığım süre içerisinde neredeyse çürüyecek olan sayfalar sonunda dikkatimi toparlamaya başlıyor ve kitap hızla bitiyor. Üstelik tahmin edilemeyecek bir şekilde de değil.

Hedefinde polislerin bulunduğu bir katil nasıl yakalanır? Bir taktik bekliyorsanız, hemen o düşünceden uzaklaşın. Daha en başında hiçbir delilin olmadığı bir cinayet sonrası sahnesinden baş karakter -tabii ki mükemmel olmak zorunda olduğu için- hiçbir polisin aklına gelmeyecek bir detay yakalıyor ve tüm bağlar buraya düğümleniyor. Hedefin polis olması, teşkilata korku salıyor ve hepsinin aklındaki bana ne zaman sıra gelecek sorusunu duyuyorsunuz. Saçmalamayın, tabii ki ana karakterler hariç.

Bir kitabı okura sevdirmek için öncelikle karakterleri sevdirmek gerekir.

Özellikle erkek işi olarak algılanan meslekleri icra eden kadınların ya da bu kadınları destekleyenlerin empati yapabileceği bir karakter üretmiş Jane Casey, Meave Kerrigan. Güzel, dikkat çekici bir kadın polis. Onu ciddiye almayan iş arkadaşları. Karakteri okura sevdirmenin diğer bir yolu da onun ne kadar savunmasız ve sempatiye muhtaç olduğunu hissettirecek bir zıt karakter inşa etmek. İyi polis kötü polis durumu yaratmak yani. Görünürde rütbesinden mütevellit kötü algılanan, tabii ki içten içe iyi olan. Desteğini hissettiren aynı zamanda bu hissin etkisini hızla kesebilecek bir buz kütlesi mizaca sahip. Evet, amiri Josh Derwent.

Maeve’i sevdirmekte başarılı olan yazar karakteri bir seri haline getirdi ve Sakın Hata Yapma bu serinin beşincisi. Meave Kerrigan serisini okumak istiyorsanız ve bu kararınızdan pişmanlık duymak istemiyorsanız, ilk roman olarak bu kitabı seçmeyin. Ah, hele bir de imla hatalarına takılıyorsanız okurken sinir krizleri geçirebilirsiniz. Basımdan önce Türkçe bilen kimse mi okumuyor yahu bu romanları?

Sakın Hata Yapma, orijinal adı ile The Kill, beklentilerimi belki de yüksek tutmamdan olacak ki tam bir hayal kırıklığı oldu. Sanırım bir süre Jane Casey okumaya ara vereceğim, bu olumsuz deneyimi sindirmem ve okuduklarımı unutmam gerek 🙂

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.