Mucizeler Dükkanı Yeniden Okurlarla Buluşuyor | insanizi.com

Mucizeler Dükkanı Yeniden Okurlarla Buluşuyor

Can Yayınları tarafından 2008’de birinci baskısı yapılan Mucizeler Dükkanı, İletişim Yayınları çatısı altında yine Sevgi Tamgüç çevirmenliğinde Mart ayı içerisinde yeniden okurlarla buluşacak. Brezilya edebiyatının saygın yazarı Jorge Amado taradından 1967’de kaleme alınan ve ilk olarak 1969’da basılmıştır. Roman, Latin Amerika edebiyatının zirve noktalarından biri olan Jorge Amado’nun modernist romanda kalıcı izler bıraktığı başyapıttır.

Brezilya’da gerçekleşen askerî darbeden üç yıl sonra 1968’de geçen Mucizeler Dükkânı, ölümünün yüzüncü yılında yazar ve sosyal bilimci Pedro Arkanjo’nun yaşamını anlatır. Arkanjo, kendi kendini yetiştirmiş, resim yapan, kitap yazan, kadın âşığı, coşkulu bir adamdır. Tüm ömrünü yörenin önyargılarıyla savaşarak geçirir. Pedro Arkanjo, Brezilya uygarlığının kökenlerini, melez bir ulusal kimliğin imkânlarını, inançlarla gerçeklerin karışımına dayalı bir toplum düşünde bir araya getirir. Halk tarafından çok sevilmesine rağmen yoksulluk içinde ölen Arkanjo’nun hikâyesi modern Brezilya’nın ihtiyaç duyduğu toplumsal barış ve yenilenme umudunu simgeler. Mucizeler Dükkanı, Pedro Arkanjo ve yerli ve melez halkın baskı altında yaşadığı, dinler, kültürler ve geleneklerin çok renkli bir harman oluşturduğu Bahia bölgesinin romanıdır.

Mucizeler Dükkânı, bir bakıma, Bahia bölgesinde Kilise’nin ağır baskılarına uğrayan Kandomble dininin de romanıdır. Amado, yoksul Siyah halkın öyküsünü anlatırken, Kandomble’nin gizli ayinlerini, kara büyülerini, dans ve müziklerini olanca renkliliğiyle betimliyor. Karakterleri ve olayları Brezilya’nın zengin yöresel kültürlerinin perspektifi içinden sunan Jorge Amado, Mucizeler Dükkânı ile deneysel ve yenilikçi bir anlatıma ulaşıyor ve romanda büyülü gerçekçiliği bir nostalji duygusundan ziyade etnik-siyasal bir ütopyaya daha yakın olarak ele alıyor.Aynı zamanda yöresel kültüre ait kelimeler ile bezenen kitap, farklı kültürlere yakınlık duyanlar için heyecan uyandırıyor. Bu kelimeler bir sözlük eşliğinde sunuluyor tabii ki. Kütüphanenizin en güzel yerini Mucizeler Dükkanı için ayırın. Çok yakında fiziksel ve sanal raflarda yerini alacak.

Dünya içinde bulunduğumuz kabuktan daha fazlası, kırmaya hazır mısınız?

“Başka hiçbir yazar, Latin Amerika edebiyatında Jorge Amado kadar yaratıcı bir etki bırakmamıştır.” – Irwing Stern

“Modern Brezilya romanının evriminde Amado’nun sözlü gelenekle yazılı geleneği birleştiren anlatım tekniği son derece önemlidir.” – Keith Brower

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.