Larvalardan Mesaj Var

İnsan bedeni ölümünden dört dakika sonra ayrışmaya başlar. Bir zamanlar yaşamı barındırırken şimdi son başkalaşımlarını geçirmektedir. Kendi kendini parçalama sürecinde hücreler içten dışa çözülür. doku önce sıvıya, sonra gaza dönüşür. Canlılığını yitiren vücut başka organizmalar için bir ziyafettir artık. Önce bakteriler, sonra böcekler gelir. Ve sinekler… Yumurtalarını bırakırlar, ardından yumurtalardan larvalar çıkar. Bunlar besin değeri yüksek et suyuyla beslenir ve sonra göç ederler. Ölü bedeni düzenli bir şekilde terk edişlerinde, daima güneye yönelen muntazam bir kortej halinde birbirlerini izlerler. Yön zaman zaman güneydoğu ve güneybatı olabilir, ama asla kuzey olmaz. Nedenini kimse bilmiyor.

Bu evreye kadar, cesedin kas proteini yıkılmış ve ortaya güçlü bir kimyasal karışım çıkmıştır. Bitkiler için öldürücüdür; larvaların yürüdüğü çimenler o yüzden ölür ve böylece geriye doğru izlenebilen yol, ölümle bir çeşit göbek bağı oluşturur. Yağmurun olmadığı kuru ve sıcak ortamlar gibi uygun koşullarda metrelerce devam edebilen bu göbek bağı, birbirini izleyen tombul sarı kurtçukların Conga dansı yapar gibi yalpaladıkları kahverengi bir hattır. Merak uyandıran bir görüntüdür ve söz konusu meraksa, olayın kaynağına ulaşmaktan daha doğal ne olabilir? Yates’lerin çocuklarının Sally Palmer’dan kalanları bulmaları da böyle oldu.

Oysa Adli Tıp Uzmanı David Hunter, kendi mahvoluşunun ardından geçmişini terk etmesinin üzerinden üç yıl geçmişti ve neredeyse Norfolk’ta yaşamaya alışmıştı. Sally Palmer’ın yaşadığı trajedi, Dr. Hunter’ı olayların uzağında kalmasına müsaade etmemiş ve polislere yardı etmek durumunda bırakmıştı. Ne de olsa Sally Palmer ile arkadaş sayılırdı, ölümünün nedenini kendisi de merak ediyordu. Tabi bu merakın tetiklenmesinin diğer bir sebebi ise ikinci bir kadının daha beklenmedik bir anda ortadan kaybolması oldu.

Simon Beckett’in David Hunter karakterini ortaya çıkardığı ilk kitabı Ölümün Kimyası’dır. Bu kitabın ardından Mezarların Çağrısı ve Ölülerin Fısıltısı romanlarında da bu karaktere yer vermiştir. Ölümün Kimyası kitabının yazılması fikri 2002 yılında Daily Telegraph dergisinde yazdığı bir makaleden gelmektedir. Makale, ABD polis memurları ile cinayet mahalli dedektifleri için Ulusal Adli Tıp Akademisi kapsamında Ceset Çiftliği adı verilen benzersiz bir açık hava tesisinde gerçekleştirilen gerçekçi bir adli tığ eğitimi hakkındadır. Bu tesis Adli Tıp antropoloğu Dr. Bill Bass tarafından kurulmuştur ve cinayet soruşturmalarında hayati araçlar olan çürüme süreciyle ölüm zamanının belirlenmesinin araştırılması için gerçek insan kadavrası kullanılan bir eğitimdir. Bu ortamda bulunmak Dr. David Hunter karakterinin can bulmasına vesile olmuştur. Bu kadar yakından yapılan bir çalışma da doğal olarak Ölümün Kimyası kitabına hak ettiği başarıyı getirmiştir.

Şimdi ölümü bir düşünün. Aşağıdaki alıntı ile empati yapabileceksiniz.

Sen şimdi nasılsan, bir zamanlar ben de öyleydim.
Ben şimdi nasılsam, sen de öyle olacaksın.

Size kitap seçerken şiddetle tavsiyemdir, fiziksel mağazadan alışveriş yapıyorsanız elinize aldığınız kitabın ilk sayfasının tamamını mutlaka okuyun. Sizi içeriye buyur edebiliyorsa, eliniz cüzdanınıza gidecektir. Ölümün Kimyası da bu tür kitaplardan biri. Simon Beckett, sadece polisiye değil gerilim ve gizemi de barındıran bir roman sunuyor.

Dikkatli okursanız, altını derin anlamlar ile doldurabileceğiniz mesajlar size göz kırpıyor olacak. Bir kısmını aşağıda fragman olarak paylaşıyorum. 🙂

Bazı yaralar uyuşturulamaz, denerseniz daha kötüleşir.

 

Ve herkes kendi hayatının diğerlerinden önemli olduğunu düşünüyor, tıpkı bizim gibi.

 

Sırf biz görmezden gelmeyi seçtik diye kötülük var olmaya son vermez.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.