İzlerken Roman Okuyor Gibi Hissettiren Filmler

Bir kitap kurdu olarak kitabı olan filmler söz konusu olduğunda hikayenin büyüsünü bozmamak için önce kitabını okumayı tercih edenlerden misiniz? Öyleyse muhtemelen sizi hayal kırıklığına uğratan birkaç başarısız film izlemiş olmalısınız. Sizlere müjde, bu listedeki filmler tamamen kitap tadında, kitabı olmasa bile! Roman okuyor gibi hissettiren film önerilerine göz atın.

An Inspector Calls

Özünde John Boynton Priestley tarafından 1945 yılında bir radyo oyunu olarak yazıldı, sahnelendi. Türkiye’de Bir Komiser Geldi adı ile radyoda yayınlandı. Hatta yine aynı Türkçe isimle basılı bir kitap bile bulunuyor. Kitabın yeni basımı olmamakla birlikte eğer şanslıysanız sahaflardan ikinci el olarak temin edebilirsiniz. İlgilenenler için şuraya İngilizce halini şuraya bırakalım: An Inspector Calls PDF. An Inspector Calls, gizemli bir dedektifin genç bir kadının intiharını araştırmak üzere Birling ailesini ziyaret etmesini konu ediniyor. Ancak her şey öyle karmaşık ve göründüğü gibi değil ki… Özellikle filmin sonunu iyi izleyip mükemmel derecede başarılı olarak verilen ipuçlarına dikkat kesilin. Bu filme bayılacaksınız…

El Cuerpo (Ceset)

İspanyol yapımı başarılı bir polisiye gerilim film olan Ceset (El Cuerpo) her saniyesi heyecan dolu favori kitabınızı okuyor gibi hissedebilirsiniz. Zengin iş kadını Mayka’nın cesedi morgdan kayboluyor. Mayka’nın tutulduğu morgdaki gece bekçisinin aniden morgdan koşarak kaçması ve araba kazasına kurban gitmesi ile film son derece heyecanlı başlıyor. Mayka’nın kendinden yaşça küçük ancak saplantılı bir şekilde sevdiği eşi Alex’i sorgulamakla işe koyulan dedektif Jaime cesedin kaçırılmasından onu sorumlu tutuyor. Peki, haklı mı? Filmin sonunu izledikten sonra bu soruyu kendinize bir kere daha sorun. 🙂

In Time (Zamana Karşı)

Aksiyon-gerilim türünde bir distopya kurguda çekilmiş, kusursuza yakın bir film. 25 yaşından sonra insanların yaşlanma süreci duruyor ve para yerine zaman kullanılıyor. İnsanların kollarından takip edebildikleri bir ömür göstergeleri bulunuyor bir şey satın almak isterlerse kollarındaki saati okutuyorlar ve zaman ile harcama yapıyorlar. Bu zaman tükendiğinde ise yaşamları da sona eriyor. Zengin ve fakir kesim olmak üzere iki uç noktada işlenen filmde, ana karakter Will Salas haksız bir cinayetle suçlanıyor. Kurtulmak için ise tek bir şansı var; zengin olanların sonsuza kadar yaşadığı ve fakirlerin 1 dakika uğruna bile dilenmek zorunda kaldığı bu sistemi yok etmek.

Hush

Hem sağır hem dilsiz bir yazar olan Maddie, orman içerisinde tek başına herkesten uzak bir hayat yaşamaktadır. Son derece sıradan görünen bir günde psikopat bir katilin hedefi olur. Korkudan gözlerinizi örtmek ve hiçbir sahneyi kaçırmamak ikileminde kalacağınız bir gerilim filmi.

Arrival (Geliş)

Amaçları bilinmeyen 12 uzay gemisinin dünyaya inmesi ile hayatın akışı değişir. Uzmanlar, bu gelişin amacının ne olduğunu öğrenmenin yollarını arar ve onlarla iletişim kurması için ordu dil bilimcisi Dr. Louise Banks’tan yardım ister. Doktora yardımcı olması için ise fizikçi  Ian Donnelly görevlendirilir. Kitap kurdu okurlar için sürükleyici bir bilim kurgu kitabı tadında bir film.

İyi seyirler!

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.