Görevimiz Tehlike Sahnesini Andıran Milyonluk Kitap Soygunu

Film gibi kitap soygunu. Haberi okumadan önce kütüphanenizden ödünç alınan bir kitabın sizde yarattığı boşluğu bir düşünün. Şimdi, Alessandro Meda Riquier kaybını anlamak daha kolay olacak.

Antika kitap satıcısı Alessandro Meda Riquier, toplamda yaklaşık değeri 1 milyon pound olan 51 adet eski ve nadir bulunan kitabın çalındığını bildirdi. Bu kitaplar arasında £215,000 değerindeki Kopernik’in Göksel Kürelerin Devinimleri Üzerine (De Revolutionibus Orbium Coelestium) adlı kitabı da yer alıyordu. Bir önceki ay gerçekleşen kayıp da dahil edildiğinde toplamda değeri 2 milyon poundu aşan 160 kitap cüretkar soyguncuların kurbanı oldu.

İngiltere’de yüksek güvenlik önemleri ile korunan bir depoda yer alan bu nadir kitapların çalınma şekli Görevimiz Tehlike’deki Tom Cruise’un sahnelerine benzetildi. Çatıyı delerek içeri giren soyguncular, güvenlik sensörüne yakalanmadan 12 metre aşağıya inerek depoya girmeyi başardı. Çalınan kitaplar içerisinde Galileo’nun birkaç kitabı ve Dante’nin İlahi Komedya’sı gibi sınırlı sayıda basımı bulunan değerli kitapların da yer aldığı biliniyor.

Alessandro Meda Riquier yaşanan olay karşısında duygularını “Çok üzgünüm, çünkü bu kitaplar herhangi bir yerden bulunacak türden değillerdi.” sözleri ile ifade etti ve ekledi: “Sadece paramı değil işimin büyük bir kısmını da çaldılar. Bu kitapların arkasında büyük bir emek var, çünkü kitapların nerede ve kimde olduklarını bulmak için çok uğraşıyoruz.”

Görünüşe göre soyguncular, kitapları bir stok listesinden kontrol etmiş ve istemedikleri kitapları geride bırakmışlardı. Soyguncuların üç kişi olduğu ve kitapları çuvallara doldurup halat yardımı ile çatıya çıkardıkları raporlandı. Scotland Yard, bu kitap soygunu vakasının 29-30 Ocak tarihleri arasında gerçekleştiğini açıkladı.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.