Germeyen Gerilim Kitabı: Sığınak - Luana Lewis | insanizi.com

Germeyen Psikolojik Gerilim Romanı: Sığınak

Kendinizi en güvenli hissettiğiniz yer neresi? Eviniz mi? İş yeriniz mi? Ya değilse? Ya başarılarınızı elde ettiğiniz ikinci eviniz olan “iş yeri” size travma hatırlatan zaman makinesine dönüşür, küçük ve çirkin de olsa huzur verebilen “yuva” dediğiniz yer size savunmasızlıktan başka bir duygu yaşatamayacak hale gelirse? Luana Lewis Sığınak’ta başarılı ve genç psikolog Stella Dixon’ın hayatını asla karşılaşmamış olmayı dilediği bir hastası nedeni ile kabusa dönüştürüyor. Stella’nın yaşadığı travma onu agorafobiye sürüklüyor. Yalnızlıktan, kalabalıktan, yabancılardan korkarak yaşamaya çalışan Stella, tabii ona yaşamak denirse, kendine bir Sığınak buluyor: High and Over. Gelişmiş güvenlik sistemleri ile kaplı görkemli bir evde hayatını ilaçlar ve sakinleştiriciler ile sürdürmeye çalışan Stella, büyük hayaller ile elde ettiği mesleğinden de vazgeçmek zorunda kalıyor. Artık onun düşündüğü tek bir şey var, güvende ve hayatta kalmak.

Evet ama ne yazık ki hayat o kadar adil ve durağan değil…

Sığınak Konusu

Dışarının gözleri kör edebilecek kadar beyaz karlar ile kaplı olduğu bir kış günü genç bir kız kapısını çalıyor. Stella kendini güvende hissettiği tek yer olan Sığınak High and Over’ın kapısını hiç tanımadığı bir yabancıya zararsız ve savunmasız görünse dahi açmak istemiyor. Lakin bu yabancı ise içeri girmekte son derece ısrarcı… Stella, bu sefer kime sığınacak? Kimden ve nasıl kaçacak? Korku dolu günleri yeniden mi başlayacak? Uyku veren sakinleştirici ilaçlarını içmeden ne kadar süre güçlü kalabilecek? Dışarıdaki bu kızdan nasıl kurtulacak? Bunca zaman kimsenin bilmediği ve kapısına dahi gelmediği Sığınak kapısını ısrarla çalan bu kız kim? Neden içeri girmek istiyor?

Üç farklı zaman dilimini birbirine yaklaştırarak anlatıp olayları birbirine bağlayan Luana Lewis Sığınak ile gerilim baskısından çok psikolojik unsurları ön plana çıkarmış. Yatağınızda uzanıp okuyorsanız bu kitabın sayfaları sırtınızı doğrultup dikkat kesilmenizi sağlayacak kadar güçlü gerilim içermiyor. Fonda bir gerilim müziği açarsanız durum değişebilir belki. Anlatım ve kurgu gerilimsiz de olsa başarılı, sonlara doğru büyük beklentiler oluşturabiliyor. Keyifle yediğiniz yiyeceğin son parçası acı çıkar da tüm o damak zevkiniz yerle bir olur ya hani, Sığınak finali de tıpkı o mükemmel tat ile kapanış yapmayı beklerken yediğiniz fındığın çürük çıkması gibi. Fındığı sevmekten vazgeçmiyorsunuz ama keşke bu da öncekiler gibi olsaydı diyorsunuz, önceki sayfalar gibi…

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.