E-Kitap Okuyucu Mu Geleneksel Basılı Kitap Mı?

Son zamanlarda kullanımı oldukça yaygınlaşan e-kitap okuyucular (elektronik kitap/reader) ile basılı kitaplar arasında neredeyse bir savaş baş gösterdi. Kimi okurlar gelenekselliği elden bırakmayıp basılı kitap okumaya devam ederken, kimi okurlar ise bu teknolojiyi benimseyip e-kitap okuyucularının sunduğu avantajlardan faydalanmak için zaman kaybetmedi.

E-kitap okuyucuların tercih edilme nedenleri kişiden kişiye değişmekle birlikte genellikle daha fazla kitap depolama imkanı, satın alma (erişim) kolaylığı, portatif olması, fiyat avantajı ve yaygın satış ağına sahip olması gibi avantajlar yer alırken; kitaba dokunabiliyor olmak, kitabın sonlarına yaklaşıyor olma hissinin ve kağıda dokunuyor olmanın verdiği haz, kütüphane oluşturma ya da kütüphanede vakit geçirme tutkusu, kitap yapraklarının kokusu gibi hedonik unsurlar geleneksel yöntemler ile basılı kitaplar satın alma davranışında baskınlık gösteriyor.

E-Kitap Okuyucular Zararlı Mı?

Yapılan bir araştırmada, okurlardan 28 sayfalık bir hikayedeki 14 olayı kronolojik olarak sıralaması istenmiştir. E-kitap okuyucuları, geleneksel basılı kitap okurlarına kıyasla daha kötü performans göstermiştir. Bu bulguyu destekleyecek diğer bir araştırma ise West Chester Üniversitesi’ndeki öğrenciler üzerinde gerçekleştirilmiştir. Geleneksel basılı kitap okuyan öğrencilerin okuduklarını daha iyi kavradığı ortaya çıkmıştır. E-kitap okuyucu ya da tablet gibi elektronik araçlar ile okunan kitapların sonunda okurların hikayeye yönelik daha az detay hatırladığı görülmüştür.

Ayrıca, e-kitap okuyucuları beyin ve gözler için oldukça yorucu bir araçtır ve uyku düzeninde bozukluklara yol açmaktadır. Harvard Medical School araştırmasına göre, e-kitap okuyucularının uykunun kalitesi (derinliği) üzerinde de olumsuz etkileri olduğunu açıklamıştır. LED aydınlatma, tablet ve akıllı telefonların ışıkları, vücudun biyolojik saatini bozmaktadır, bu araçların yaydığı mavi ışık melatonin hormonunun salgılanmasını engellediğini ileri sürülmektedir. Uzmanlar, e-kitap okuyucu kullanılacaksa ışık yaymayan orijinal ürünlerin tercih edilmesini ve mümkün olduğunca ışığın minimalize edilmesini önermektedir. Yine de uyumadan önce e-kitap okuyucular aracılığıyla kitap okumanın zararları konusunda endişeler sürmektedir. Özetle basılı kitap okumak, e-kitap okuyucular ile kitap okumaya kıyasla daha sağlıklıdır denebilir.

Araştırma ile ilgili detayları şu makalede bulabilirsiniz: Evening use of light-emitting eReaders negatively affects sleep, circadian timing, and next-morning alertness

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.