Defalarca İzlediğim Filmler | Film Önerileri

Film seçerken kendime göre birkaç önceliğim var. Bunlardan ilki İspanyol yapımı bir film olması, şimdiye kadar hiç kötü bir İspanyol filmine rastlamadım. Diğer önceliğim gizem, gerilim ya da polisiye içeriğe sahip olması. Daha sonra çarpıcı bir film afişinin olması, yapım yılının eski olmaması, çekim kalitesinin iyi olması, tanıdık oyuncuların olması, çok karanlık olmaması falan filan sürüp giden bir eleme sürecim var. Aksi durumda kötü filmler izlerken kaybettiğimiz zamanımızı bize kim geri verecek? 🙁

Hiç kimse. Bundan dolayı canım film izlemek istediğinde ve ilgimi çeken yeni bir film bulamadığımda beğendiğim filmleri açıp tekrar tekrar izliyorum. Ben ki çok çabuk sıkılan biri olarak bu filmleri tekrar izlemekten çekinmiyorsam sizin de beğenebileceğinizi düşünüyorum. Filmlerin konularını anlatmayacağım, ben susayım fragmanlar konuşsun. Patlamış mısırlarınız hazırsa, işte benim mükemmel film listem…

Escape Room – Ölümcül Labirent (2019) | Imdb Puanı: 6,3/10

Utanır insan bu filme 6,3 puan verilir mi? Bana sorarsanız 10 numara 5 yıldız bir film. Bayılırım odadan kaçış oyunlarına, burada da karakterlerimiz bir odadan kaçış oyununa dahil oluyor. Ailecek severek izliyoruz. 10 yaşındaki süper hiperaktif kardeşimin bizimle birlikte oturup gözünü ayırmadan izlediği tek film. Başka sözüm yok sayın hakim.

Get Out – Kapan (2017) | Imdb Puanı: 7,7/10

Sakin başlayıp zamanla hareketlenen ve sonunda bomba bir final yapan efsane korku gerilim filmlerinden biri, Get Out (Kapan). Kendim izleyip hızımı alamayınca yakınlarımla birlikte tekrar izliyorum. Sonunu bildiğiniz filmleri tekrar izlemek keyif verir mi? Neden vermesin? Hele bir de bazı sahnelerini, filmin finalini unutmuşsam değmeyin keyfime.

Us – Biz (2019) | Imdb Puanı: 6,9/10

Hemen yukarıdaki Kapan filminin senaristi Jordan Peele’nin bir diğer incisi. Yine bir korku – gerilim filmi. Imdb puanının nispeten düşük olması beni hiç ilgilendirmiyor. Sizi de ilgilendirmesin, güzel film, ailecek izleyin. Heyecan ve aksiyon da barındırıyor içinde. Daha ne olsun?

Look Away – Uzağa Bak (2018) | Imdb Puanı: 6,0/10

Korku gerilim listesi gibi oldu ama, bir tane daha eklemek istiyorum. Aynada gördüğünüz yansımanız sizinle eş zamanlı hareket etmediğini görseydiniz ne yapardınız?

Exam – Sınav (2009) | Imdb Puanı: 6,8/10

Kaç kere izlediğimi hatırlamıyorum bile, bir süre sonra saymayı bıraktım. Film biraz eskimeye başladı, ama benzerlerini çekmeye çalışan çok oldu. Bakınız The Circle – Çember… Sınav ile aynı tadı verdi mi? Tabii ki  de hayır. Çember de mükemmel başlayan ve aynı şekilde devam eden bir filmdi, ama sonu bulanıktı ve Sınav filmi kadar çarpıcı değildi maalesef. Meraklısına Çember’in Imdb puanı 6,0/10.

Sevgili dostlar, listeme izlemeye doyamadığım İspanyol filmlerinden devam ediyorum. Hangisini daha çok sevdiğime henüz karar veremediğim için sıralamayı yapım yılına göre yaptım.

Shrew’s Nest (Musarañas) – Tuhaf Ev (2014) | Imdb Puanı: 6,7/10

Yine korku gerilim türünde bir İspanyol filmi daha. Film aşırı ağır ilerliyor, ama buna rağmen büyülenmiş bir şekilde filmi kapatamıyorum. Karakterlerin tuhaflığı hoşuma gidiyor ve sonunda izlediğime değiyor. Türkçe altyazılı fragman bulamadım yine maalesef, ingilizce altyazı ile idare edeceğiz. Bir arada İspanyolca öğrensek iyi olur sanki. Filmi de internette herhangi bir siteden görüntü kalitesi düşük olarak izliyorum. Bu düşük piksellere katlandığım, katlanacağım tek film bu olabilir.

The Body (El Cuerpo) – Ceset (2012) | Imdb Puanı: 7,6/10

Oriol Paulo sen nasıl bir insansın, senin yazdığın bütün filmleri fragmanına bile bakmadan izleyeceğime ant içerim vb haklı mübalağa dolu övgüler dizerek bitirdiğim bir film oldu. Geçenlerde tekrar izlediğim için listemin en başında yerini alıyor.

The Invisible Guest (Contratiempo) – Görünmeyen Misafir (2016) | Imdb Puanı: 7,4/10

Oriol Paulo nasıl bir zekan, nasıl bir hayal gücün var diyerek bitirdiğim, yine son derece çarpıcı bir sonla tadı damağınızda kalacak bir film daha. Ne izledim ben diye düşünürken kendimi aynadan görmek isterdim. Türkçe altyazılı fragman bulamadım, TRT’nin Türkçe dublajlı videosunu da koymak istemedim, idare edin 🙁

Mirage (Durante la Tormenta) – Fırtına Anı (2018) | Imdb Puanı: 7,4/10

La Casa De Papel Profesörü hayranları, bu film sizin için. Peşin uyarı, bu film bir miktar beyin yakabilir. Son sözüm yine Oriol Paulo sen nasıl mükemmel bir insansın.

The Platform – Platform (2019) | Imdb Puanı: 7,0/10

Netflix’te izlemeyen kalmadı. Etrafa bir sürü sofra, yemek esprisi yaydı bu film. Biraz felsefi ve sosyoloji boyutu ile değerlendirilmesi gereken bir film. İzlemesi çok keyifli bir film.

Diğer favori filmlerimi şu linkten inceleyebilirsiniz: İzlerken Roman Okuyor Gibi Hissettiren Filmler. Bu listedeki filmlerin de hepsi benim bebeklerim.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.