Bir Çift Yürek: Gerçek İnsanlar ve Mutantlar - Marlo Morgan | insanizi.com

Bir Çift Yürek: Aborjin Kültürüyle Yaşamak

Mutant Message Down Under orijinal adı ile, Bir Çift Yürek kitabı dünyada 20’den fazla dile çevrilmiş ve dünyada en çok okunan kitaplar arasına girmiştir. Marlo Morgan, dört aylık bir Avustralya yolculuğunun ardından, dünyanın en eski kültürünün Ruhani Muhafızları olan Aborjinlerin -klanın kendi deyimi olan “gerçek insanların”- peşinden çölde yolculuk yapmış ve onların ruhsal sırlarını, kültürlerini, çöl hayatının ustalıklarını öğrenmiş ve onlardan dünyaya mesaj getirdiğini iddia etmiştir. Bu iddiasının ardından yazar yalancı ve dolandırıcı ithamları ile karşılaşmıştır. Kitabın otuz dördüncü baskısının ilk sayfasında yazdıklarının yaşadıklarından esinlenerek yazdığı bir kurgu olduğunu söylemesine rağmen başka kaynaklarda yaşadıklarının tamamen gerçek olduğunu söylemektedir. Kitabı ve yaşadıkları hakkında söylediklerini şu röportajdan inceleyebilirsiniz: Çölden önce, çölden sonra Marlo Morgan

Robert Eggington, bu yazılanların gerçekten yaşanıp yaşanmadığını öğrenmek için Morgan’ın bahsettiği yerleri ziyarete gitmiştir. Orada yaşayan Aborjinlere Morgan’ı tanıyıp tanımadıklarını sormuş ve yazılanlardan bahsetmiştir. Robert Eggington’ın söylediğine göre bölgede kimse Morgan’ı ya da kabilesini duymamıştır. Eggington iddialarının ardından, okurlar hikayenin gerçek olduğunu iddia edenler ve anlatılanların yalandan ibaret olduğunu savunanlar olarak bölünmüştür. Milyonlarca insan Avustralya Aborjin kültürü hakkında Morgan’ın bir şeyler bildiğini ve klan ölmeden önce kendilerine son mesajları Morgan ile ilettiklerine inanmaya devam etmiştir. Oysa yaşanılanların gerçek olamayacağı çok açık. Zaten yazarın, kitabı filme aktarma girişimlerinde Aborjinlerden gelen tepki ile yazarın bu yazdıklarının kurgu olduğunu itiraf etmek zorunda kalmıştır.

Kurgu zaten kabul edilebilir bir şey, ancak kadının yalancılığı dolandırıcılık düzeyine ulaşmış. Hikayesinin bir bölümünde bu yolculuğa yeni çıktığı sıralarda çöldeki spinifex bitkilerinin ayağında bıraktığı hasarları kabiledeki şifacının bir yağ sürerek iyileştirdiğini anlatıyor. Daha sonra, bu yağı Amerika’da sattığı söyleniyor gerçekten mide bulandırıcı bir sömürü şekli. Bu bitkilerin arasında ayaklarını bu denli zarara uğratmak için de gerçekten özellikle uğraşmış olmalı. Kitabın kapağında da bu bitki mevcut, daha sıklaştırılmış şekilde tabii.

Şimdi, bu yazdıklarının hiç gerçek olduğunu iddia etmemişcesine kitap içerisinde geçen aborjinlerin kültürlerine ait gerçek hayatta da sıklıkla hatırlamamız gereken parçalarından biraz bahsedip yazıyı sonlandırmak isterim.

  • Duman aracılığı ile arınma: Değerli ve gerekli gördüğümüz maddi eşyalardan soyunup uzaklaşmak, var olmaya yaklaşmak. Maddi olarak bağlı olduğumuz tüm eşyalardan uzaklaşmamızın mümkün olduğunu tabi ki de düşünmüyorum. Ancak bazı maddelere gereğinden fazla bağlı olduğumuzu biliyorum. Birçok eşyaya manevi anlam yükleyerek ona sahip olmayı anlamlı hale getirmeye çalışıyoruz. Belki de biraz daha minimalist yaşama yaklaşmak “kaybetme” kavramına karşı güç kazandırabilir.
  • Acıyı unut, dayanıklı olmayı öğren, dikkatini başka bir noktaya ver: Bu sadece fiziksel acıda değil, ruhsal sıkıntıların üstesinden gelmekte de gerçekten yardımcı olan bir bakış açısı. Sorun ve acı üzerinde fazla odaklanmış olmak bu acıyı artırmaktan başka bir işe yaramıyor.
  • Seçimlerini bilgelikle yap, çünkü istediğin şey eline geçebilir: Büyük küçük fark etmeksizin gün boyunca bir şeylerin olmasını isteyerek yaşıyoruz. Hepimizin başına gelmiştir keşke başka bir şey isteseydim pişmanlığı. Evrenin ya da Tanrı’nın nasıl adlandırıyorsanız size istediklerinizi veriyor. Bu yüzden, isteklerimiz konusunda özenli olmak gerektiğine inanıyorum.
  • Evrendeki her şeyin bir varoluş amacı var: Evet, bildiğimiz nedensellik ilkesi. Hiçbir şey rastlantısal, anlamsız ya da yanlış değil. Neden var olduğunu anlamlandıramadığımız durumlar söz konusu olabilir, ancak bu onların bir nedeni olduğu gerçeğinin önüne geçemez.
  • Kendini bağışla,  yargılama, geçmişten ders almayı öğren: Kendini sev, davranışlarının farkında ol ve her ne yanlış yaptıysan önce kabullen, sonra affet ve tekrar etme. Kendini seversen, diğerleri de seni sevecek.
  • Eğer bir kişi yedi yalındaki inançları ile otuz yedi yaşında kendini hala iyi ve mutlu hissedebiliyorsa, bu kişi ömrünü boşa harcamış demektir:  Düşünce sistemini geliştirmek, eski alışkanlıklardan sıyrılabilmek ve yürümeye devam etmek gerekir, çünkü yenilikler onlara zaman açtığınız zaman yaşantınıza girebilirler.
  • Her insan tektir ve her birine özel nitelikler verilmiştir, bunlar güçlendirilerek ömür boyu süren yeteneklere dönüştürülebilir: Herkes ile aynı özelliklere sahip bir varlık olarak dünyaya gelmiş olduğunuza inanabiliyor musunuz? Tüm mesele, bunu ortaya çıkmayı başarabilmekten geçiyor. Bedensel olarak birbirimizin aynısı gibi görünüyor olabiliriz. Ancak kan ve kemik tüm insanlarda bulunur. Farklı olan yürek ve niyettir.

Bir sınavı geçmenin tek yolu bu sınava girmektir. Her düzeydeki sınav sen onu geçene dek şu ya da bu biçimde yinelenir: Seneler önce katıldığım bir NLP eğitiminde bir yaşam koçu demişti ki, sevmediğiniz, karşılaşmak istemediğiniz şeyler ve kişiler ile sürekli karşılaştığınızın farkında mısınız? Otobüste otururken yanıma kötü kokan birisi oturmasın dediğiniz zaman tam da olmasını istemediğiniz gibi kokan birinin yanınıza geldiğini mesela? Bunun gibi bir çok içinde bulunmak istemediğimiz durumlarla karşılaştığımız oluyor. Aşmanın yolu, karşımızdakini affetmek, kendimizi affetmek ve bu gerçeği kabul etmek; endişelerin üzerine gitmek. Bu endişeler ile yüzleşip durumu kabul ettiğiniz zaman istemedikleriniz ile artık karşılaşmayacaksınız. Yani, bu sınavı geçmiş olacaksınız. Ancak önce sınava katılmanız gerekiyor.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.
Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.