Bilinçaltının Gücü: Zihinsel ve Bedensel İyileşme

Hepimizin bildiği motivasyon ipuçları vardır ama üzerinde çaba sarf edip asla uygulamayız. Biraz da deneyip istediğini elde edememiş olma ve hatta belki de verilen önerileri uygulama düşüncesi bile yorucu geliyor olma durumu söz konusu olabilir. Bu konuda asla yalnız değilsiniz, motivasyonunuzun kırılmış olmasını anlayabiliyorum. Benzer sebeplerden dolayı kişisel gelişim kitaplarından çok uzun dönem uzak durmuş biri olarak söyleyebilirim ki, bu Bilinçaltının Gücü kitabı ile bir miktar umutlarım yeşerdi.

İsterseniz evrene mesaj deyin, isterseniz bilinçaltını yönetmek deyin, isterseniz dua deyin. Yapılması gereken şey ortak istemek ve inanmak. İstemek eyleminin durağanlığından sebep “niyet etmek” daha doğru olacaktır, çünkü niyet arkasından bir eylemi getirir. Bilinçaltını yönetmek kısmında kitapta verilerin önemli gördüğüm ipuçlarını paylaşacağım. Joseph Murphy Bilinçaltının Gücü kitabını başucu kitabı olarak değerlendirmenizi önereceğim. Okuyup bitirince kütüphaneye kaldırmak değil, ipuçlarını tazelemek ve yazarın desteği ile tekrar motive olmak önemli. Çünkü zaten biliyoruz değil mi “iyi düşün, iyi olsun.” Evet olacak, ancak bir yöntem ve sebat ile olacak. Çünkü şu bir gerçek, düşüncelerimiz zamanla deneyimlerimiz haline geliyor.

Her ne istiyorsanız, bunu tek sefer kendinize itiraf etmeniz tek başına yeterli değil. Gerçekten istemek, ve bunu alışkanlık haline getirmek şart. Bu alışkanlığınız zamanla bilinçaltınıza geçmeye başlayacak. Bilinçaltınız bir fikri kabul ettiğinde bu fikri yerine getirmeye başlayacak. Bilinçaltı, kendisine verileni değerlendirmez, yanlış bir bilgi iletildiğinde bu bilgiyi de doğru kabul eder ve gerçekleşmesi için çalışır. Bu nedenle, iyi düşünmenin yanı sıra “doğru düşünme” de önem kazanıyor. Bilinçaltının Gücü kitabı ile kendinizi telkin etmeyi öğrenebilirsiniz. Ralph Waldoo Emerson diyor ki bir insan bütün gün ne düşünüyorsa, odur.

Bilinçaltımın gücü sayesinde her şeyi yapabilirim.

Joseph Murphy bilinçaltının gücünü evrensel etki ve tepki yasası olarak değerlendiriyor. Düşünceler etkidir, bilinçaltının düşüncelere verdiği karşılık da tepkidir. Demiştik ki doğru düşünmek çok önemli, ne düşünürseniz o olursunuz, iyi düşünün iyi olun. Dolayısıyla olumlu düşünmek, her zaman olumlu düşünmek şart. Olumlu bir ifadeyi tatmin edici bir bilinçaltı tepkisi alana kadar sürekli tekrarlamak ve onu bilinç seviyesinde kabul etmek gerekiyor. Bilinçli olarak dile getirdiğiniz bir ifadeyi zihinsel olarak reddetmemelisiniz. Bu her şeyi yok edecek, olumlu ifadeyi etkisiz hale getirecektir.

Uyumadan önce, bilinçaltınıza belirli bir isteğinizi iletin, ona bir sorununuza çözüm geliştirme görevi verin ve onun mucizeler yaratan gücünü kendinize kanıtlayın, bilinçaltınız size bir çözüm sunacaktır. Uyku halindeyken bilinç ve bilinçaltı arasında çatışma oluşturmamaya özen göstermek gerekiyor. Peki ya nasıl olacak? Uyumadan önce isteğinizin gerçekleştiğini hayal etmelisiniz diyor, hem de defalarca! Bilinciniz ile isteğiniz doğrultusunda bir sınavdan başarılı bir not alacağınızı söylüyorsanız iç sesinizi aksi düşünceler için susturmanız gerekecek. Susturmadığınız taktirde bu kitabı da tozlu raflara fırlatmanız çok mümkün.

Hayatın yasası inanç yasasıdır. İnanç, zihninizdeki düşüncedir. Size zarar verecek ya da siz incitecek şeylere inanmayın. Bilinçaltınızın sizi güçlendirme, zenginleştirme ve size ilham verme gücüne inanın. İnanmanız halinde bunlar gerçekleşir.

Kitapta bilinçaltının gücünü ortaya çıkarabileceğiniz birçok yöntem gösteriyor, ben kendimce en uygun bulduğum profesör Charles Baudoin’in keşfettiği Baudoin tekniğini biraz örneklerle detaylandıracağım.   Baudoin, bilinçaltını etkilemenin en iyi yolunun, bütün çabalarınızın en aza indiği uykulu ya da uykuya yakın hale geçmek olduğunu ortaya koyuyor. Yani, uyumadan önce bilinçaltınıza iletmek istediğiniz fikri kısaca özetleyip bir cümleye kadar indirgemek ve bunu defalarca tekerleme gibi ancak inanarak tekrarlamak gerekiyor. İnanmak ve tekrarlamak. İşte anahtar iki kelime.

Baudoin tekniği ile birlikte uygulanması gerektiğini düşündüğüm bir teknik daha var, “teşekkür ederim tekniği”. Bu şekilde kişi sayısız nimetlerin kendisine akmasını sağlayacaktır. Sahip olduğunuz her şey için teşekkür etmeyi unutmayın.

Hazine sandığı içinizdedir. Yürekten arzuladığınız şeylerin karşılığını almak için kendi içinize bakın.

Önemli bir nokta daha var, bilinçaltının zihinsel bir zorlamaya tepki vermeme durumu. Bilinçaltı inanca ya da bilincin durumu kabulüne tepki veriyor. İrade gücü değil, hayal gücü kullanılmalı. Hayal etme tekniğini birçok kez denedim. Bir iki tanesinde istediğime ulaştım. Bu sebeple şiddetle tavsiye edebiliyorum. Siz de deneyin. Denemeyi ertelemeyin, hatta bu gece uyumadan hemen önce deneyin. Bilinçaltının performansının en yüksek olduğu zaman dilimleri uyumadan hemen öncesi, uyandıktan hemen sonrası.

Gerçekleşmesini dilediğiniz durumun duygusal hazzını hayal edin. Çok basit bir yol. Kendinize “keşke” ve “umarım işe yarar” demeyi bırakın ve istediğiniz şeyin olduğunu düşünün. Hayal ettiğiniz o deniz kenarı evde sevdiklerinizle yaşadığınızı ve mutlu olduğunuzu hissedin. Mutfağınızın penceresinden hafif bir rüzgar estiğini, bu rüzgarın yüzünüze değdiğini hissedin. Evin içerisinde zihninizde gezinin. Bilinçaltınızdan sizi bu eve kavuşturmanın yolunu bulmasını isteyin. İşler kötü gidiyor, satışlarım düşüyor demeyin. Satışlarım her geçen gün artıyor, ilerliyorum, gelişiyorum ve her gün daha zengin oluyorum deyin. Kendinizi olumsuz her düşünceden arındırın.

Siz zaten tüm bunları biliyordunuz değil mi? Kaç kez uyguladınız? Bir kez daha uygulamak için Bilinçaltının Gücü kitabını satın alın, ve enerjinizin düştüğü her zaman altını çizdiğiniz motivasyonları tekrar tekrar okuyun. İyi hissedeceksiniz.

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.