Ah Kavaklar, Acı Düştü Peşime

Derin hikayeler gizlidir şiir gibi şiirlerde. Yarın olur, şarkı olur içini sızlatır hikayesini bilenin de bilmeyenin de. Sevdiklerinden, kızından, dostlarından ayrı düşmüştür Metin Altıok. O da acılarına alkol basar, ayrılıkların üzerine bir de sevmediği işi yapmak zorunda kalınca içerisinde kopan fırtınaları dindirebilmek için… Hayat, her istediğini vermiyor ne yazık ki. Evliliği de son bulunca, ruhunu karanlıktan sakınamıyor… Kızları Zeynep 11 yaşına bastığında Metin ve Füsun Altıok çiftinin yolları ayrılıyor. Şiirlerini alıyor yanına giderken Metin Altıok.

Hayatın içinde sürüklenirken, çalışmak zorunda kaldığından öğretmenliğe başvuruyor, 1979’un Kasım’ında Bingöl Lisesi’ne felsefe öğretmenliğine atanıyor. Ne şanslıdır ki, ya da kader mi demeli yaralarını saracak okuru, hatta hayranı Nebahat Çetin ile tanışıyor. 10 yıl kalıyor Bingöl’de, önceki hayatına hasret ede ede. Bingöl’de öğretmenliğin 3. yılına girerken tayinini isteyeceğini söylüyor kızı Zeynep’e. Nedendir bilinmez, bu tayin gerçekleşmiyor.

“Çocuklar, sorgulayın, irdeleyin, sorun, sürekli sorun, sakın susmayın, günlük yaşamdan kopmuşsanız, hayattan da kopmuşsunuz demektir.”

Sınıfın penceresinden Çabakçur Deresi’nin etrafındaki kavak ağaçlarını seyredalar sık sık.

“Ah kavaklar, acı düştü peşime ardımdan ıslak çalar”.

Aklından tek bir kimse geçer şairin; Zeynep. “Bingöl’ün karı, dağı, balı meşhur ama benim gönlümde kızımdan daha önemli hiçbir kimse olamaz.” der. Yokluğundan, özleminden kavak ağaçları ile dertleşir Metin Altıok.

Ve der ki “Öndeyiş” şiirinde;

Bedenim üşür, yüreğim sızlar.
Ah kavaklar, kavaklar…

Beni hoyrat bir makasla
Eski bir fotoğraftan oydular.

Orada kaldı yanağımın yarısı,
Kendini boşlukla tamamlar.

Omzumda bir kesik el,
Ki durmadan kanar.

Ah kavaklar, kavaklar…
Acı düştü peşime, ardımda ıslık çalar.

 

Default image
Zeliha Taşkın
Fakat Müzeyyen, bu derin bir tutku. Okumak diyorum... Daha çok okumak. Daha çok, kütüphaneler, odalar dolusu kitaplar okumak. Sayfalarına dokunmak, dünyalarına karışmak.

2 Comments

  1. Ne kadar güzel anlatılmış. Kısa ve hissederek. Bu şirin blogu takipte kalacağım. Teşekkürler.

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.